Kolejny blog o wargamingu wystartował. Ten akurat poświęcony figurkom, malowaniu i graniu w skali 10mm, niezbyt popularnej, ale mojej ulubionej. W miarę czasu będę się starał zamieszczać zdjęcia pomalowanych figurek oraz raporty bitewne.

sobota, 6 kwietnia 2013

Szwajcarzy

Po Burgundczykach przyszła kolej na zaprezentowanie kolejnej armii do DBA, tym razem są to Szwajcarzy. Poniższa armia to IV/79 Later Swiss 1400-1522AD w DBA wer. 2,2. Szwajcarzy dzięki swojej taktyce, dyscyplinie oraz wytrenowaniu wielokrotnie pokonywali burgundzkie rycerstwo w boju (tak było m. in. pod Hericourt w 1474 r, pod Morat w 1476 r czy też Nancy w 1477 r), z mojego doświadczenia wynika, że w DBA bywa z tym różnie. 


No, ale co to byłaby za przyjemność z gry gdyby wynik starcia byłby z góry wiadomy :) Poniżej kilka zdjęć moich Szwajcarów. Figurki, podobnie jak Burgundczycy, są z Pendrakena. Miniatury pikinierów są w trzech różnych pozach, co poprawia efekt wizualny oddziałów, ale gorzej już jest z ich użytecznością na stole. Bardzo ciężko dostawić bloki pik do przeciwnika. Armia posiada wszystkie opcje, ale nie zrobiłem elementów podwójnych. Dlaczego ich nie ma tłumaczyłem w poście o Burgundczykach. W nadchodzącej wersji 3,0 DBA armia "późnych" Szwajcarów będzie najprawdopodobniej podzielona na krótsze okresy od 1400 do 1522 roku, w armiach z początku XV wieku będzie przewaga halabardników, zaś pod koniec tego wieku pikinierów.

P.S. Zdjęcia obozu nie ma, bo póki co Szwajcarzy korzystają z wioski, którą można było zobaczyć w poście o Rusinach.

Cała armia
Pikinierzy z kantonów (od lewej): Uri, Zug, Berno i Zurychu (generał)

Rycerstwo ze sztandarem Konfederacji i konni kusznicy

Halabardnicy, ciury obozowe, artyleria oraz harcownicy

Na koniec "Coś", mój nadworny fotograf sam nie wie jak to zrobił


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz