Kolejny blog o wargamingu wystartował. Ten akurat poświęcony figurkom, malowaniu i graniu w skali 10mm, niezbyt popularnej, ale mojej ulubionej. W miarę czasu będę się starał zamieszczać zdjęcia pomalowanych figurek oraz raporty bitewne.

piątek, 15 lutego 2013

Impetus - Wołosi cz.2

Dzisiaj wrzucam na bloga zapowiadane wcześniej zdjęcia wołoskiej jazdy. Dwa elementy lekkiej jazdy i jeden bojarów. Herby na tarczach bojarów malowałem na podstawie rycin prezentowanych w "Armies of the Middle Ages, vol.2" autorstwa Ian'a Heath'a. Niestety, kolorystyka tych herbów nie była znana autorowi.


Wiadomo jedynie, że wiele z wołoskich herbów miało niejako polskie i litewskie "korzenie". Dlatego zdecydowałem się wykorzystać głównie kolory czerwony, biały, niebieski i zółty, które są najczęstsze w naszej heraldyce. Z pomalowanych herbów jestem średnio zadowolony, o ile te składające się z prostych linii wyszły zadowalająco, to te z gwiazdą już nie. Podobnie jak księżyc i gwiazda na sztandarze. No, ale pierwsze śliwki robaczywki, później będzie lepiej. Z kolei tarcze lekkiej jazdy to już moja fantazja. Ponieważ za panowania Włada Palownika lekka jazda wołoska była rekrutowana głównie wśród bogatszych chłopów, którzy wykazali się męstwem w czasie bitwy, zdecydowałem się na proste wzory.Na kolejne zdjęcia Wołochów trzeba będzie, niestety, poczekać przynajmniej kilka tygodni.

4 komentarze:

 1. Wyglądają fajnie, a jak na 10 mm to tarcze i sztandar wyszły bardzo porządnie. Poza tym, jak sam piszesz, potem będzie lepiej:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki! Na tarczy o wymiarach 3x4 mm ciężko się maluje coś bardziej skomplikowanego. Na szczęście bez problemu będzie je można przemalować w przyszłości :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Na żywo te maluchy prezentują się jeszcze lepiej, wiem bo widziałem. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No widziałeś :) Aparat kiepski jak i fotograf, ale za jakiś czas będą lepsze fociaki :)

   Usuń