Kolejny blog o wargamingu wystartował. Ten akurat poświęcony figurkom, malowaniu i graniu w skali 10mm, niezbyt popularnej, ale mojej ulubionej. W miarę czasu będę się starał zamieszczać zdjęcia pomalowanych figurek oraz raporty bitewne.

poniedziałek, 18 lutego 2013

HotT - Imperium vs Ożywieńcy

Jedną z rzeczy, które lubię w HotT, to to, że bitwę można rozegrać szybko, nie zajmować całego stołu w kuchni, ani targać ze sobą kilku pudeł z makietami. Ostatnio udało mi się rozegrać z kumplem taką szybką bitwę-niespodziankę w czasie małego spotkania, kiedy żony zajęte były rozmową na poważniejsze tematy. Poniżej relacja z rozegranej potyczki pomiędzy Imperium, a Ożywieńcami. Bitwa była luźna, ponieważ połączona z nauką zasad. Niestety, lepszych zdjęć nie udało się zrobić z różnych względów.Składy armii

Ożywieńcy:
1x Chariot (jako Knights) generał - 2 AP
1x Chariot - 2 AP
1x Bone Giant (Behemoth) - 4 AP
1x Hero - 4 AP
1x Skull Chukka (Artillery) - 3 AP
1x Carrions (Flyer) - 2 AP
2x Skeleton Cavalary (Riders) - 4 AP
Suma: 23 AP

Imperium:
1x Reiksguard Knights (Knights) generał - 2 AP
2x Reiksguard Knights - 4 AP
1x Magician - 4 AP
2x Pistoliers (Riders) - 4 AP
2x Halberdiers (Spears) - 4 AP
3x Handgunners (Shooters) - 6 AP
Suma: 24 APImperium w tej bitwie było stroną broniącą się, więc rozpoczynało turę jako pierwsze. Strzelcy zajmują pozycje w trudnym terenie. Ożywieńcy prą naprzód swoim centrum.
Dochodzi do pierwszych starć. Imperialnemu magowi udaje się odegnać zaklęciem bohatera nieumarłych, strzelcom zniszczyć jeden oddział ożywieńczej kawalerii, ale w wyniku ataku rydwanów oraz carrionów ginie generał imperialny. Imperium bez dowódcy przechodzi do obrony i nie jest już w stanie wykonywać bardziej złożonych manewrów. Bitwa dla ludzi nie jest przegrana ponieważ straty ożywieńców są większe. 
Silne zaklęcia maga powodują, że kościany gigant ucieka, jego ucieczka zniwelowała zagrożenie w centrum, ale spowodowała, że strzelcy, którzy opuścili trudny teren znaleźli się w niebezpiecznej sytuacji. Udaje im się jeszcze zniszczyć pozostały oddział kawalerii.

Gigant atakuje najbliższy oddział imperialnych strzelców i rozbija go. Zaraz potem ginie kolejny... Na lewym skrzydle imperium, pozostały oddział strzelców niszczy grupę carrionów.Generał nieumarłych szarżuje na oddział rycerzy. Drugi rydwan nierozważnie atakuje maga, ale szybko zmienia się w kupę kości. Imperium triumfuje.


Po bitwie:
Bitwa była szybka i przyjemna. O kilku zasadach, jak to zwykle bywa, zapomnieliśmy (a raczej ja zapomniałem). To co się nasuwa po grze, to to, że HotT to nie DBA z fantastycznymi jednostkami. Obie gry chociaż mają podobną mechanikę, różnią się kilkoma zasadami, które istotnie wpływają na grę. Co z kolei wymusza inną taktykę niż w DBA. Zdecydowanie więcej trudnego terenu znajduje się na polu bitwy, co powoduje że armie są bardziej rozproszone. Dodatkowo, niektóre oddziały, które występują w obu systemach np ostrza, rycerze czy grupy bojowe, w HotT działają trochę inaczej.

Podziękowania za bitwę należą się również naszym Małżonkom, za cierpliwość oraz kibicowanie w ostatniej fazie bitwy ;)


4 komentarze:

 1. Rzeczywiście, małżonki były wyrozumiałe :) Dziękuję za bitwę i liczę na kolejne, tym razem zwycięskie dla mnie, potyczki. Sam system jest bardzo przyjemny i zapewni stosunkowo szybką i emocjonującą rozrywkę. Polecam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajny raporcik, duze wrazenie robi porzadny stol do gry:)

  OdpowiedzUsuń
 3. @ Inkub: Stół jest robiony na szybko. W tym roku chcę zrobić 2 stoły ładniejsze, żeby móc zagrać na 48 AP :) Ale cieszę się, że się podoba :)

  @ Szczota: No następna bitwa to już chyba z Twoim Chaosem ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dokładnie, Chaos nadchodzi... wielkimi krokami! :)

  OdpowiedzUsuń