Kolejny blog o wargamingu wystartował. Ten akurat poświęcony figurkom, malowaniu i graniu w skali 10mm, niezbyt popularnej, ale mojej ulubionej. W miarę czasu będę się starał zamieszczać zdjęcia pomalowanych figurek oraz raporty bitewne.

poniedziałek, 28 stycznia 2013

Impetus - Wołosi cz. 1

Jakiś czas temu miałem okazję zagrać w Impetusa, a właściwie w jego demo wersję czyli Basic Impetus. Nie będę recenzował systemu, bo nie czuję się na siłach po jednej grze, ale kilka słów wypadałoby napisać. Impetus umożliwia rozegranie bitew od starożytności do renesansu, istnieje również wersja do rozgrywek w późniejszym okresie. Charakterystyczne dla tego systemu jest użycie większych podstawek niż standard DBA, ale na szczęście autorzy nie pokusili się o tworzenie nietypowych podstawek. 

Podstawka do Impetusa w 15mm to 4 podstawki DBA np. podstawka kawalerii ma wymiar 8 x 6cm. Dlatego gracze mający duże armie do DBA lub do Fields of Glory (FoG) z powodzeniem mogą grać i w Impetusa bez konieczności zmiany podstawek czy malowania nowych figur. Według mnie Basic Impetus może być ciekawą alternatywą dla DBA. Przede wszystkim jest bardziej rozbudowany, na charakterystykę oddziału składa się bazowa wartość walki (VBU), szybkość, wyszkolenie, uzbrojenie oraz impet, czyli premia jaką otrzymuje oddział przy szarży. Dodatkowo oddziały, które są zdezorganizowane czy też poniosły już straty gorzej walczą, czego w DBA nie doświadczymy.  Na szczęście zasady do Basic Impetusa są bardzo przystępne i szybko gracze je zapamiętują, pełna wersja Impetusa wzbogaca rozgrywkę o strukturę dowodzenia armii, zasady kontr szarży i inne. Mimo to są one, moim zdaniem, znacznie prostsze niż zasady FoG. Dla chętnych polską wersję Basic Impetusa można ściągnąć za darmo pod tym adresem.

Ponieważ mam spory zapas figurek Kallistry do Europy Wschodniej XV wieku, postanowiłem, zamiast tworzyć kolejną armię do DBA, pomalować coś do Basic Impetusa. Zdecydowałem zrobić Wołochów pod dowództwem Włada Palownika, pod jego przywództwem Wołosi z powodzeniem opierali się najazdom Turków ottomańskich. Ponieważ figurki są w skali 10mm, autorzy systemu proponują używanie mniejszych podstawek niż w przypadku 15mm. Fronty powinny mieć szerokość 6cm, zaś głębokość, w zależności od rodzaju wojsk; 4, 3 i 2cm. Poniżej przedstawiam pierwsze 3 podstawki wołoskich łuczników. Kolejne 3 z wołoską jazdą czekają na wykończenie i niebawem ukażą się na blogu.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza