Kolejny blog o wargamingu wystartował. Ten akurat poświęcony figurkom, malowaniu i graniu w skali 10mm, niezbyt popularnej, ale mojej ulubionej. W miarę czasu będę się starał zamieszczać zdjęcia pomalowanych figurek oraz raporty bitewne.

czwartek, 15 sierpnia 2013

Wagenburg gotowy!

Wczoraj wieczorem skończyłem ostatnie pięć elementów do armii husytów, czyli wozy bojowe. Właściwie figurki czekały pomalowane od ponad dwóch tygodni, ale brakowało im flag i wykończonych podstawek, których z kolei nie mogłem skończyć z powodu urlopu.
Kilka słów o figurkach. Producentem oczywiście jest Pendraken. Zdecydowałem że jeden z wozów będzie miał inny wzór i wybrałem "artyleryjski" (dzięki uprzejmości Szczoty, który poratował moje skromne zapasy użyczając własne figurki). Właściwie ten model mógłby z powodzeniem zastąpić podstawkę artylerii, ale pozostanie "zwykłym" wozem bojowym dodającym nieco różnorodności całej armii. Figurki umieściłem na podstawkach 40x40mm, zamiast na zalecanych 40x80mm, z kilku powodów. Przede wszystkim mam nadzieję uniknąć dziwnych sytuacji w czasie bitwy gdzie np. dwa elementy kontaktują się z bokiem wozu a walczy tylko jeden. Kolejna kwestią była estetyka, zalecane podstawki są wg mnie zbyt duże jak na 10mm. Na szczęście zasady DBA dopuszczają inne rozmiary podstawek o ile obie armie używają takich samych, poza tym w DBA 3.0 pod wozy bojowe sugerowane będą i jedne i drugie wg uznania graczy. Jeśli chodzi o malowanie to technika taka sama jak w poprzednich figurkach: podkład biały, wash, podstawowe kolory, quickshader i lakier matowy. Jedynie pawęże były dodatkowo rozjaśniane. Flagi i wzory na tarczach to freehandy, z których jestem dużo bardziej zadowolony nich z tych które namalowałem Wołochom.


Za kilka dni zrobię zdjęcia całej armii.


2 komentarze:

  1. Bardzo fajnie wyszli. To, co mnie w tych czeskich wojakach ujmuje, to fakt, że armia jest spójna wizualnie i nie przekolorowana. Wygląda to wszystko bardzo naturalnie. Dodatkowy plusik za pawęże i flagi, świetnie ożywiają jednolicie pomalowanych chłopaków od kielicha.
    Pzdr!

    OdpowiedzUsuń
  2. Very impressive, great looking troops on a battlefield!

    OdpowiedzUsuń