Kolejny blog o wargamingu wystartował. Ten akurat poświęcony figurkom, malowaniu i graniu w skali 10mm, niezbyt popularnej, ale mojej ulubionej. W miarę czasu będę się starał zamieszczać zdjęcia pomalowanych figurek oraz raporty bitewne.

piątek, 6 czerwca 2014

Szwajcarzy vs Burgundczycy - raport

W ubiegłą sobotę udało mi się rozegrać starcie w DBA pomiędzy Szwajcarami a Burgundczykami. Ostatni raz w DBA grałem w styczniu 2014 r, więc rozgrywka była miłą odmianą od wałkowanego cały zeszły rok HotT.
Moim przeciwnikiem był Marcin, który pierwszy raz grał w DBA. Poniższy raport przedstawia grę nastawioną przede wszystkim na naukę zasad, ale ze względu na braki sprawozdań z gier historycznych zdecydowałem się go opublikować.

Tło historyczne:
Wojna szwajcarsko-burgundzka miała miejsce w latach 1474-1477 i była efektem agresywnej polityki księcia burgundzkiego Karola Zuchwałego. W czasie tego konfliktu obie strony stoczyły ze sobą kilka większych bitew, w których górą byli Szwajcarzy. Śmierć Karola Zuchwałego w styczniu 1477 r podczas bitwy pod Nancy zakończyła wojnę. W jej wyniku Burgundia ponownie stała się wasalem króla Francji.

Składy armii
IV/79. Later Swiss 1400-1522AD
1x Pk (gen)
7x Pk
1x Kn
1x Lh
2x Ps

IV/84. Burgundian Ordonnance 1471-1477AD.
1x Kn (gen)
4x Kn (3 z możliwością spieszenia)
2x Lb
1x Cb
2x Pk
1x Ps
1x Art

Burgundczycy rozdzielili armię na 3 części, generał zajął pozycję na wzgórzu skąd miał doskonały widok na pole bitwy. Za wzgórzem Burgundczycy rozbili obóz.

Szwajcarzy bronią swoich owiec, domów i kobiet... w tej kolejności.

Widok z lotu ptaka

Lekka piechota Szwajcarów ukrywa się w lesie bojąc się stanąć naprzeciw burgundzkiemu rycerstwu w otwartym polu. Reszta armii dzieli się na dwie części. Niestety, w wyniku słabych rzutów na rozkazy, burgundzki generał nie jest w stanie dowodzić podzieloną armią.

Burgundzcy rycerze schodzą z koni. Szwajcarzy powoli maszerują w stronę wroga.

Dochodzi do pierwszego starcia, Burgundczycy na lewej flance szarżują na Szwajcarów.

Szarży nie wytrzymuje lekka jazda i zostaje zniszczona. Szwajcarskie rycerstwo cofa się pod naporem Burgundczyków, by po chwili ruszyć, wraz z pikinierami, do kontrnatarcia.

Rycerze Burgundzcy nie są w stanie walczyć z przeważającymi siłami i giną. Pikinierzy podbudowani zwycięstwem nacierają na drugi oddział konnych. Lekka piechota powoli wciąga spieszone rycerstwo w las.

Walki w lesie są bardzo gwałtowne, rycerze walczą dzielnie w trudnym terenie, ale do starcia dołączają pikinierzy. Jeden z oddziałów rycerzy zostaje zniszczony. Na lewej flance blok pikinierów rozbija rycerstwo, które w tej potyczce nie miało większych szans.
W końcu dochodzi do walki w centrum. Szwajcarzy szarżują na trzon armii przeciwnika. Mimo ostrzału przez łuczników ich natarcie nie załamuje się.

Zmasowany atak piechoty szwajcarskiej przyniósł efekt w postaci rozbitego oddziału łuczników. Straty dla Burgundczyków okazały się zbyt duże i ich armia musiała ratować się ucieczką.

Podsumowanie
Celem tej gry było zaprezentowanie Marcinowi mechaniki systemu i jego głównych zasad. W tym celu jako obrońca wystawiłem minimalną ilość terenu (droga, las i strome wzgórze). Nie chciałem komplikować i wydłużać rozgrywki, która i tak trwała ponad 2h. Czytającym raport wydawać się może, że Burgundczycy byli w tej bitwie wyjątkowo bierni. Było to spowodowane wyjątkowo słabymi rzutami na PIPy Marcina.  Niestety, w tym systemie jeśli ma się wyjątkowego pecha w tej kwestii nawet najlepsze założenia taktyczne nie pomogą. Mam tylko nadzieję, że takie niefortunne zrządzenie losu nie zniechęciło mojego oponenta do dalszych rozgrywek w DBA.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz