Kolejny blog o wargamingu wystartował. Ten akurat poświęcony figurkom, malowaniu i graniu w skali 10mm, niezbyt popularnej, ale mojej ulubionej. W miarę czasu będę się starał zamieszczać zdjęcia pomalowanych figurek oraz raporty bitewne.

czwartek, 28 marca 2013

Burgundczycy

W ramach przerywnika od ciągle pojawiających się na blogu figurek do HotT postanowiłem pokazać zdjęcia pierwszej swojej armii do DBA w skali 10mm. Właściwie nie jest to jedna, a dwie armie, a dokładniej to: IV/76 Early Burgundian 1363-1471 AD oraz IV/84 Burgundian Ordonnance 1471-1477 AD.


Początkowo miałem zamiar zrobić jedynie wczesnych Burgundczyków, ale kiedy okazało się, że malując kilka figurek więcej mogę wystawić też drugą z burgundzkich armii, zdecydowałem się i na nią. Armia była malowana dobre 5 lat temu. Figurki są firmy Pendraken, bardzo dobrze wykonane jeśli chodzi o szczegóły. Trochę mniej podoba mi się stop z jakiego są odlane, jest on bardzo miękki i takie elementy jak piki, kopie, włócznie łatwo ulegają skrzywieniu. Za zaletę uważam wielkość figurek, modele są na tyle małe, że można bez problemu umieścić ich 2x więcej niż w skali 15mm, co było niemożliwe w przypadku Mongołów i Rusinów z TB Line prezentowanych wcześniej. Doświadczeni gracze w DBA zapewne zorientowali się, że 2 elementy łuczników nie są na podwójnych podstawkach, gdzie powinno znajdować się 16 modeli. Podwójny element powinien reprezentować łuczników chronionych pawężami. Nie ukrywam, nie pomalowałem ich z czystego lenistwa, a także z kilku innych powodów. Podwójne podstawki w wer.2.2 DBA, nie mają większego wpływu na walkę (w przeciwieństwie do nadchodzącej wersji 3.0), armią nie zamierzałem grać na żadnym turnieju, poza tym przeciwnikowi Burgundczyków - Szwajcarom też ich nie zrobiłem. Obie armie wykonałem ze wszystkimi dostępnymi opcjami, włącznie ze spieszonymi rycerzami i pieszym generałem, który okazał się niezastąpiony w zdobywaniu bronionego BUA. Sztandary burgundzkie, znalezione w sieci, zostały pomniejszone i wydrukowane. Są troszeczkę za duże, ale mniejsze traciły zupełnie na jakości. Poniżej kilka zdjęć armii.

Cała armia
Karol Śmiały w otoczeniu swoich rycerzy

Spieszone rycerstwo
Łucznicy, za kusznikami harcownicy
Kawaleria, artyleria i pikinierzy

Obóz broniony przez ciury4 komentarze: